сряда, 15 февруари 2012 г.

щ, дж и дз

  • Буква Щ винаги записва два звука - ш и т, което означава, че и в звуковите модели се отбелязва с две сини квадратчета. Думите, включващи тази буква, съдържат повече звукове, отколкото букви (напр. къща - 4 б., 5 зв.). В редки случаи е възможно тези звукове да се запишат и отделно със своите букви, като например "Аз съм българче, обичам наште планини зелени.", но тук става дума за употреба на съкратена форма на думата нашите и такава се допуска само в художествената литература. На децата са разяснени и случаите, в които след щ има т, а именно при членуване на думи от женски род, завършващи на щ (напр. нощ+та= нощта, пещ+та= пещта)
  • Във връзка с изучаването на звук и буквосъчетание "дж" пояснявам, че в повечето случаи букви "д" и  "ж", стоящи една след друга записват един звук "дж", който е звучен съгласен и се отбелязва в звуковия модел с едно синьо квадратче. В тази връзка броят на буквите в такива думи е по-голям от броя на звуковете (напр. джанта - 6 букви, 5 звука). Има изключения, като думата надживее, по която работихме днес. При нея двете букви са от отделни части и срички на думата, при което не записват звук "дж", а звукове "д" и "ж"и се отбелязват с отделни сини квадратчета в звуковия модел (надживее - 8 букви, 8 звука).
  • Същото е при звук и буквосъчетание "дз", което ще изучим другата седмица и се среща по-рядко (дзън - 4 букви, 3 звука; но надзърта - 8 букви, 8 звука)